Dinlemede dikkat edilmesi gerekenler

Gerçekte ise, dinleme iyi bir bilim değildir - bir sanat formu fazla. Biz her zaman kişi zaman telefonda konuştuğunu duyuyorum, her zaman olup olmadığını gerçekten dinlerken olarak soru onlar ne diyor.

Için verilen birçok insan telefon dinleme alır. Onlar bunun kolay olduğunu düşünüyorum. Onlar otomatik olarak yapmak ve düşünmek hayatlarında zaman gerçekten işitme vardır bu kez fark yoktur, yerine dinleme. Örneğin, siz televizyon izlerken veya radyo dinlerken ve reklam hadi, muhtemelen bunların farkındayız - Onlara işitme olabilir, yani kendi varlığını kayıt. Ancak mutlaka sizi dinlerken anlamına gelmez bu reklamları ifade etmek için ne çalışıyorsunuz.

Bilgilerin gerçekten geçimsiz kolaydır ve bu işitme ve telefon dinleme arasındaki fark işaretler. Ve oldukça bir müşteri ya da iş arkadaşınızın size telefonla, gerçekten ne diyorsun başka bir konuda tamamen bir dinleme ne söylediğini duymak kolaydır. Bu nedenle bazı daha iyi bir dinleyici haline gelebilir yolu bir göz atalım - ve böylece önemli Kariyer imkanlarınızı geliştirmek.

Daha iyi bir dinleyici olmaya karar verdiniz mi?

Bu karar ilk adımdır. Bu size bir telefon dinleme sorunu var, biliyoruz ve bunu geliştirmek isteyen gösterir. Sonuçta bu, kolay öğrenilen bir şey değil. Ne zaman okula gitti, sen ve diğer konularda bir grup matematik, bilim, yazma öğretildi. Ama muhtemelen dinleme iyi bir ders yoktu. Henüz dinleme bilgi kazanma yolunda en önemli becerisidir. Böylece ilk adım iyi bir dinleyici olmak için size ulaşmak için ne istiyorsanız karar etmektir. Hiç kimse sizin için karar verebilirsin.

Telefonun bir karşılama vibe kaçırmak mı?

Telefonda daha iyi bir dinleyici olmanın ilk anahtar inanılmaz dostu olmaktır. Bu özellikle o durumlarda zaman kişisel olarak aradığınız ya da sizi arayan bir kişi bilmiyorum önemlidir. Bir dost vibe çağrısı başlar an kapalı vererek, sen kişi izin vardır gerçekten iyi bir onlar ne söyleyeceklerini dinlemek vermeye hazır olduğunu biliyoruz. Eğer müşteri bir sık sık telefon görüşmeleri alanına sahip bulduğu bir meslekte çalışırken, demek "Siz arayan sonra doğru yere" geldik ve çizgisinde bir şey isteyebilirsiniz onun niyetini açıkladı.

Sonra aramanın başlangıcında bir karşılama tavır verdikten sonraki adım ise tam arayan iletişim kurmak istediğini konsantre olmaktır. Çünkü zihin seferde birçok bilgi işleme kapasitesine sahiptir neden bizi bizim dinleme becerileri ile mücadelenin çok olduğu. Bu nedenle biz telefonda ve bazen başka şeyler yapmak bize yol - İnternet'te gezinmek, örneğin - süre sadece "yarı dinleme" arayan ne söylediğini için.

Başka bir deyişle, aklımız eksikliği konsantrasyonu. Bu etkili dinleme önemli bir engel oluşturur. Eğer kendinize fidgeting, başka şeyler düşünmüyor, bulmak veya uğraşırken siz telefon olduğunuzu yapmak için bilinçli bir karar tüm bu şeyleri yaptığını ve durdurmak konuda eldeki tüm enerjileri odaklamak için - telefon. Eğer gerekirse, uzak bilgisayarınızın ekranından açın. Hala orada ne zaman geri almak olacak!

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !